x

MAGICKÉ SEDMERO PRO ZVÝŠENÍ SÍLY ÚČINNĚ A RYCHLE

richard
-

I když spousta z nás baží hlavně po svalech, neměly by se opomíjet ani silové dispozice. Pravda, mít svaly je super. Ale k čemu nám jsou svaly, když funkčnost neodpovídá vzhledu? Nehrajeme přeci pouze ze svým egem.

Proč vlastně rozvíjet silové dispozice? Funkčnost, podpora růstu svalové hmoty, nový impuls pro rychlejší spalování tuků, zábavnější tréninky, silové disciplíny, posunování hranic, masírování mužského ega při páce. Důvodů je mnoho, nikdo nechceme být slabý.

Dnes se krátce podíváme na několik doporučení pro zvýšení síly.

1)Základ je jasný. 

Gró vašeho tréninku musí být vícekloubové cviky. Pokud chcete sílu, musíte naučit tělo pracovat jako celek. Těžké cviky zajistí maximální stimulaci. U komplexních cviků zapojíte kromě primárních partií i sekundární. Chcete sílu? Nechte izolované cviky jako doplněk vašeho tréninku.

2)Trénujte inteligentně. 

Pokud chcete budovat sílu, vyhněte se zdlouhavým tréninkům. Je velmi těžké (byť ne nemožné) udržet vysokou intenzitu tréninku při dlouhých tréninkových jednotkách. Nejlepší trénink pro stimulaci síly trvá zhruba od 45-60 minut. Co nestihnete, to si nezasloužíte. Nechte to na jindy. Nepřekračujte 60 minut, ale dejte do nich maximum.

3)Inspirujte se u vzpěračů, powerlifterů, strongmanů a dalších silových disciplín.

Nemusíte rovnou měnit svůj primární cíl, ale jen hlupák se nevzdělává a nekouká kolem sebe. V jejich trénincích objevíte spoustu skvělých cviků pro budování síly.

4) Počet opakování by měl být úměrný vaším cílům.

Jeďte na doraz a nebojte se jedniček, dvojek a trojek. Sílu nevybudujete při 15 opakováních na peck-decku. Dřepujte, tahejte, tlačte, benčujte, tlakujte. Funguje to. Velmi účinnou metodou pro zvýšení síly je i rozdělení tréninku. První část tréninku 1-2 opakování, maximální intenzita. Druhý polovina tréninku oblíbené 5×5, zhruba 80 procent maxima, nezvyšovat ani nesnižovat váhu, 5 stejných precizních opakování.

5)Zejména při nejtěžších sériích si dopřejte delší pauzu. 

Nic vám neuteče. Pomůže vám to „krátkodobě“ zregenerovat a předvést opět maximální výkon.

6)Vy cvičíte s činkou, nikoliv činka s vámi.

Negativní fáze by měla být vždy kontrolována. Není to jen o tom zvednout a zahodit. Oba směry fáze mají velký vliv na tvorbu svalové hmoty, hypetrofii i budování síly. Nebojte se při pohybu dolů zpomalit a při pohybu vzhůru naopak zrychlit, budujete dynamickou sílu.

7)A hlavně, nebojte se změny.

Ať už krátkodobé, tak dlouhodobé. Nepřijdete o poctivě vydřené svaly, někdy je jiný impuls přesně to, co zrovna potřebujete. Změnit, inovovat, zkoušet, vzdělávat se, nikdy nestát na místě.

Kvízová otázka na závěr. Jaké tři cviky jsou podle vás nejlepšími ukazateli síly? (pozn. red, první tři, které vás napadnou, to nejsou)

Líbil se ti článek? Tak nás podpoř a sdílej na FB.
ZATÍM ZDE NEJSOU ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE