Dýchaní při posilování

lamas525
12. 2. 2019

Často v posilovně sedím před tréninkem, klábosím, dávám si pre-workout a sleduji ostatní. S hrůzou zjišťuji, co všechno se dá dělat špatně. V honbě za maximálním pokrokem v nás převládá touha po neustálém navyšování váhy na úkor použití zdravého rozumu. Podíváme se na důvody proč cvičit správnou technikou, důležitost dýchání, negativní fázi opakování, použití pásku a další.

Nejsem jeden z řady "technique-nazi" cvičící nekonečné série s malou váhou a poučující o škodlivosti více-kloubových cviků, přesto je potřeba uvědomit si důležitost správné techniky.

Základem je zapojit správné svalové partie.

Netahat biceps zády, odlehčovat břichu na úkor beder, nebo odrovnat ramena při bench pressu. Pokud nepojedete cviky správnou technikou, zapojíte úplně odlišná svalová vlákna, než která máte v úmyslu zapojit. Jste vlastně proti sobě a zaplatíte za to zase jen vy.

Vyvarujete se zranění. Neberte to na lehkou váhu. Zeptejte se zkušenějších kamarádů a kolegů, všichni vám poradí to samé. Možná se tak připravíte o 10 kilo na dřepu, na druhou stranu by vás případné zranění mohlo stát daleko více času a ztráty dosažených výsledků. Ať už se jedná o ramena, kolena, kýlu a nebo problémy se zády, nikdy to není příjemná záležitost.

Používejte pásek. Pokud si nejste jisti provedením a neumíte dokonale zpevnit střed těla, investujte a kupte si pásek.

Těžké přítahy, mrtvý tah, výrazy před/za hlavou, bench press, dřep, minimálně u těchto cviků při vyšší intenzitě doporučuji využívat.

Možná vás sparing neohlížející se na správnou techniku bude drtit.

Ale věřte, trpělivost růže přináší. Váš pokrok bude ze začátku možná pomalejší, ale brzy ho doženete s precizně zvládnutou technikou.

Zkrátka cítit sval, který cvičíte. Pokud cvičíte dřepy a cítíte jen kolena, něco bude zřejmě špatně. Druhý den se probudíte a skutečně cítíte prsa, nikoliv bolavé rameno. Pokud ne, je třeba zapracovat na technice. Přetěžování ramen na úkor požadovaných partií může vést k nepěkným zraněním.

Nezapomeňte klást důraz na negativní opakování.

Celý pohyb by měl být neustále kontrolovaný. Negativní opakování mají skvělý vliv na svalovou hypetrofii, zapojíte odlišná svalová vlákna a užijete si pozitivní odezvu těla.

A to nejdůležitější na konec. Dýchání. Nikdy nezapomínejte na správné dýchání při cviku. Hluboký nádech a výdech jsou základem pro správné provedení cviku. Pokud zadržujete dech, dokáží k hromadění laktátu ve svalech. Dalším nebezpečím je ztráta vědomí, což při provádění některých cviků může mít fatální následky. Nepodceňujte to, znovu budete sami proti sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down