x

SACHARIDY – NEJDISKUTOVANĚJŠÍ MAKROŽIVINA

rejza
-

Téma které rozděluje kulturistickou, odborně-lékařskou i všední společnost. Především však tu kulturistickou. Sacharidy. Kdy? V jakém množství? Ano nebo ne? Z jakých zdrojů? Co nám vlastně přinášejí a nechceme se jich vzdát? Vyvažují jejich pozitiva vědecky prokázané negativa? Existuje obecně správné množství? A mnoho dalších otázek.

V první řadě. Bez mučení uznávám, že nejde generalizovat a daleko jiné využití mají sacharidy pro vysokorychlostně stravujícího se kulturistu vrcholové soutěžní kulturistiky, který je na podpoře anabolických látek, jiné pro jedince s geneticky dokonalou inzulínovou citlivostí a úplně jiné pro sportujícího jedince kladoucího důraz na funkčnost na úkor obrovského objemu svalů. V první řadě je tedy důležité vědět, kam chcete patřit a podle toho s příjmem sacharidů naložit.

Je velmi důležité si uvědomit, kolik vaše tělo sacharidů potřebuje.

Ještě důležitější je však načasování příjmu sacharidů. Mnoho lidí toužících po větší svalové separaci, snížením hodnoty tuků v těle a zvýšení testosteronu páchá každé ráno opakovaný neomluvitelný zločin. Na radu „ověřených“ fitness expertů zrovna absolvujících kurz fitness instruktor a výživový poradce si zpříjemní ráno ovesnou kaší, a tváří se, že je všechno v pořádku a udělali maximum. Výsledkem bývají týdny minimálního progresu a následné násilné ukončení cvičící epizody se slovy, že na to nemají genetiku. Kruté, že?

Je nutné si uvědomit, k čemu vlastně sacharidy slouží.

Zejména pro jedince se špatným stahováním procent tuku, kteří zadržují hodně vody jsou sacharidy po většinu dne doslova zakázanou potravinou. 1g sacharidů na sebe váže téměř 3x více vody, než 1g bílkovin nebo tuků. Stále chcete svou ovesnou kaši? Ve vašem organismu déle se trávicí sacharidy nepatří na začátek vašeho dne. Od brzkého rána vám až do obědových hodin v podstatě nedovolí spalovat tuk. Dvakrát tolik to platí v případě, že chodíte dopoledne před obědem cvičit. Chcete při cvičení účinně spalovat tuky? Vyvarujte se sacharidům před tréninkem. Založte svou snídani, či vaše před tréninkové jídlo na bílkovinách, zdravých tucích a doplňte ho například o granátové jablko, které vám kromě kýžené energie zajistí příjem velkého množství antioxidantů a vitamínů.

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ čas pro příjem složitých sacharidů (veškeré přílohy, zároveň však ovesná kaše a další zrádné potraviny) je zhruba 45-60 min PO FYZICKÉ AKTIVITĚ. V tuto chvíli váš organismus opravdu potřebuje „zaplnit“ a sacharidy společně s vhodnou bílkovinou a zdravými tuky zde skutečně mají své místo.

Líbil se ti článek? Tak nás podpoř a sdílej na FB.
ZATÍM ZDE NEJSOU ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE