Pumpovaní vs těžké váhy

lamas525
11. 2. 2019

Dalším věčným předmětem diskuzí ve fitness kruzích je typ tréninku. Ať už se jedná o délku, model a nebo velmi oblíbené téma pumpování versus těžké váhy. Neochvějně můžeme tvrdit, že se nedá odsoudit ani jedna možnost. Je však důležité si uvědomit několik důležitých informací. Povíme si na čem založit trénink a kdy zařadit pumpování.

Největším nesmyslem bylo je a bude tvrzení, že těžké váhy patří jen do objemového tréninku, naopak pumpováním rýsujeme. Všichni bystřejší si uvědomují, že objem versus dieta a jednotlivé cesty k docílení daleko více souvisejí s nastavením a aplikováním správné stravy, somatotypem jedince, regenerací a dalšími vlivy.

Ať už tak či onak, je nutné si uvědomit sílu internetu.

Na internetu se dočtete cokoliv budete chtít, stačí dobře hledat. Nemělo by ale klíčem k potvrzování vlastních teorií a způsobů jejich vyvracení a následné hodnocení?

Svaly se neskládají jen z jednoho druhu vláken.

Máme vlákna bílá i červená. Těžké váhy o velké intenzitě působí na myofibriální hypertrofii, pumpování stimuluje sarkoplasmatickou hypetrofii. Ke kýženým výsledkům je vhodné využít obou způsobů.

Aby to nebylo moc jednoduché, existují samozřejmě geneticky dokonalí jedinci.

Stačí se podívat na startovní listinu Olympie. Podíváme se na první umístěnou trojici a rozhodně nesledujeme tři stejně trénující jedince. Považovat genetiku za nepodstatnou je velmi pošetilé. Jsou lidé, kteří si odpumpují svůj trénink a dosáhnou nejlepší svalového stimulu.

Na co mám nejlepší odezvu?

Týdny a týdny jsem četl o nutnosti rozdělit svůj trénink na těžce silový a na lehký pumpovací. Proč to vyloženě dělit? Zkuste využít přidanou hodnotu obou způsobů v jednom tréninku. Pořád si stojím za tím, že by správný trénink pro optimální růst síly i svalů měl být založen na vícekloubových cvicích. Základem nohou je dřep, základem zad je mrtvý tah a základem prsou bench press. Při dřepu používáte primárně nohy, sekundárně další partie. Proč podle stejného vzorce netrénovat? Založte trénink na těžkých vahách a doplňte ho na konci o 1-2 superisérie s větším počtem opakování.

Vezměme si jako modelový trénink prsou.

1)tlaky na šikmé lavici 3-4 série o 3-6 opakováních s těžkou váhou 2) bench press 5-6 sérií 3-6 opakování s těžkou váhou (při maximálce 1-2) 3) rozpažky na lavici 3-4 série 4-8 opakování s těžkou váhou 4) supersérie šikmý bench na multipressu + stroj tlaky na rovné lavici/klatky/bench press hlavou dolů/bench press na zemi/peck deck 3-4 supersérie, +10 opakování, maximální důraz na pomalou negativní fázi a dynamický zdvih

Berte to jako příklad tréninku, který může vypadat obdobně, nebo naopak úplně jinak. Důležité je schéma těžkých vah doplněné o závěrečné pumpování v supersérii.

Abych to uzavřel, obě varianty mají při správném použití své místo v kulturistickém tréninku. Ani jednu bych neodsuzoval, oboje má své pozitiva a je na vás, uvědomit si, jak a kdy kterou použít pro maximální odezvu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down