6 NEJČASTĚJŠÍCH CHYB NA LEGPRESSU

lamas525
6. 2. 2019

Legpress ve své podstatě vypadá jako jednoduchý nástroj. Zejména pro někoho, kdo úspěšně sabotuje dřepy s volnou váhou. Přesto při cvičení legpressu můžeme pozorovat několik základních chyb, kterých je potřeba se vyvarovat.

1) Příliš velký úhel pohybu

Jednou z výhod legpressu oproti těžkým dřepům je podpora zad, kterou nám poskytuje. Přesto se nevyvarujeme velkému tlaku pro naše bedra, které jsou velmi citlivou partií. Pokud dovolíme stroji jít příliš nízko, začne se nám zvedat zadek a v tu chvíli jsou naše plotýnky v největším ohrožení, zvlášť pokud bojujeme s těžkou váhou. Fakt, že můžete jít ještě níž, automaticky neznamená, že jít níž skutečně musíte. Může to přinést více škody, než užitku.

2) Vynechávání negativní fáze, nebo poloviční opakování

Tohle je věc, kterou můžeme opakovat all day long prakticky u všech partií. Cvičení není jen o pozitivní fázi, negativní je úplně stejně důležitá. Zvlášť v případě, že chcete opravdu růst a nikoliv být napumpovaní pouze jednou týdně v posilovně. Soustřeďte se i na negativní fázi a zpomalte pohyb.

Dalším neduhem jsou poloviční opakování. Borci v posilovně, co si na legpress naloží půl tuny a jejich dráha dělá zhruba 5 cm tam a zpět. Tohle někoho baví? Nehledě na to otravné nandavání a sundavání kotoučů tam a zpět.

3) Paty mimo podložku

Některé legpressy ve fitness centrech mají na legpressu velmi malou položku, což trochu ztěžuje postavení nohou. Jedno však platí určitě, za žádnou cenu byste neměli být patou mimo podložku. Tlak ze cviku pak přechází do částí těla, kde si to nepřejete. Mimo jiné to porušuje stabilitu kotníků. Nebudete mít takovou kontrolu nad opakováním a nikdy nebudete moct použít takovou sílu.

4) Pohyb kolen k sobě

Mnoho zranění na legpressu má stejnou příčinu. Ve snaze zpevnit se co nejvíce k sobě mají někteří lidé tendenci dávat kolena k sobě, která jsou pak velmi nestabilní. Plyne to ze slabých hamstringů a zadku. Posilujte více hamstringy, ať už formou strojů, nebo rumunských mrtvých tahů a dokud si nebudete jisti, legpressu se vyhněte. Tlačením kolen k sobě riskujete zranění.

5) Špičky příliš dovnitř nebo příliš ven

I zde existují kromě příkladných postojů dva extrémy se kterými se často můžeme setkávat ve fitness centrech. Ve snaze maximálně, nebo naopak minimálně zapojit zadek a hamstringy lidé volí velmi extrémní postavení špiček, které se buď téměř dotýkají, nebo jsou velmi šikmo do strany. Ideální postavení je se špičkami mírně od sebe.

6) Propínání nohou v kolenech

Velmi nebezpečné jsou takzvané "lock-outy" při dotahování pohybu. Je to velký risk a ruská ruleta. Unavené nohy můžou v jednu chvíli doslova vypnout a v tu chvíli riskujete velmi vážně zranění. Provádějte pohyb v plném provedení, ale úplného natažení nohou. Kolena v tu chvíli ztrácí plnou kontrolu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down