x

3 DŮVODY PROČ MÁTE NEUSTÁLE HLAD

richard
-
1) Nedostatek vody

Naše tělo potřebuje přijímat dostatek vody pro svůj optimální chod. Kromě blahodárné funkce pro organismus a fungování důležitých orgánů hraje dostatečný příjem vody roli i při pocitu hladu.

Kolik vody pít? Průměrný muž by měl pít zhruba 4 litry vody, žena zhruba o litr méně. Za každou hodinu náročné fyzické aktivity +1 litr. Důležitý je pravidelný přísun. Pokud jste v práci, můžete mít na stole neustále 0,5 velkou sklenici. Pokud cestujete, můžete sebou mít neustále lahev. Důležité je pít pravidelně. Hlídejte si, abyste pili každých 15-30 minut.

Naprostá většina lidí pije nedostatečně, mají často hlad a pak se zbytečně přejídají. Pokud pijete dostatečně a pravidelně, žaludek pošle signál, že je plný a nepotřebuje přijímat tolik potravy. Podle určitých studií si mozek často zaměňuje pocit žízně s pocitem hladu, z čehož pramení přejídání.

2) Nedostatek vlákniny

Příjem vlákniny je jedním z nejčastěji přehlížených aspektů našich diet. Správně předpokládáme, že hlavní roli v sestavení kvalitní diety hraje rozložení a časování makroživin – tuků, bílkovin a cukrů. Přesto nemůžeme opomenout ani vlákninu.

Doporučená denní dávka vlákniny je zhruba 38 gramů pro muže a 25 gramů pro ženy. Ve skutečnosti přijímáme zhruba polovinu doporučené dávky. Zvolením vhodných potravin se můžete lehce dostat na požadované hodnoty a nebude to složité.

Tip. Nahraďte „bílé sacharidy“, pečivo, těstoviny, bílou rýži, těmi tmavými, tmavým pečivem, hnědou rýží a zvýšíte příjem vlákniny zhruba o 5g na porci. Další možností je přidat lněné semínko do ranního proteinu, ovesné kaše, řeckého jogurtu.

3) Nedostatek zeleniny

Všichni si uvědomujeme, že zelenina je důležitá. Každý to ví, nikdo o tom nespekuluje, ale přesto jí málokdo přijímá dostatek. A to i přes to, že barevný talíř zeleniny dokáže zahnat hlad, je chutný a tělu velmi prospěje. Zelenina zahání pocit hladu, protože obsahuje hodně vody a vlákniny, navíc minimum kalorií. Tak do toho.

Líbil se ti článek? Tak nás podpoř a sdílej na FB.
ZATÍM ZDE NEJSOU ŽÁDNÉ KOMENTÁŘE