10 CHYB, KTERÝCH SE ZAČÁTEČNÍCI NEJČASTĚJI DOPOUŠTÍ

lamas525
6. 2. 2019

1) Příliš těžká váha na čince

Asi nejčastější a nejběžnější chybou je přeceňování vlastních možností. Pokud nejste jeden z tisíce, kdo má sílu od boha a ví jak se k čince postavit, tak si s tím nezahrávejte. Při pohledu na 150kg mrtvé tahy se zády kulatými jak tvary Kim Kardishian, bench se 100kg, kde veškerou práci odvede sparing, ale klučina si stejně vítězoslavně hvízdne. A v neposlední řadě dřepy, kdy se kolena třesou jak při posledním soudu člověka mrazí po zádech. V lepším případě si člověk nafackuje palčivou bolestí druhý den, v horším to vede ke zranění. Nepřeceňujte se.

2) Přeceňování a přetrénování malých partií

Pondělí prsa - biceps, středa ramena - biceps, pátek prsa - biceps, říká vám to něco? V nejednom fitku cvičí sezónní cvičenci, pro které je vrchol páteční vystoupení, kdy po pořádném pumpingu utíkají na nejbližší diskotéku oslňovat vlhké dívky. Pokud se budete soustředit na zdánlivě méně důležité partie a ignorovat ty skutečně důležité (záda, nohy, hss), výsledkem budou svalové disbalance a podivně vyhlížející tělo.

3) Ignorování výživy

Cvičím, vypadám lépe než před měsícem, jídelníček řešit nehodlám. Člověka podobný přístup po pár týdnech donutí postoj změnit, ale stejně se jedná o jednu ze základních chyb. Jídelníček je minimálně stejně důležitý jako samotné cvičení. Pokud budete ignorovat stravu, výsledků se nikdy nedočkáte.

4) Nechat si poradit od každého

Dnešní doba sociálních sítí je v něčem opravdu unikátní. Všichni máme patent na rozum a málokdo má opravdu k tématu co říct. Radši než si nechat poradit od někoho, kdo vypadá sotva o trochu lépe jako vy, seberte hrdost a jděte se zeptat někoho, kdo tomu opravdu rozumí. Většinou to bývají daleko vstřícnější lidé, než vypadají a rádi vám poradí. Každý byl jednou na začátku.

5) Příliš brzy suplementovat vše, co vidíte na internetu

Suplementy jsou fajn, při správném využití člověku opravdu 10-20 pomyslných procent můžou přidat, ale nesmí se to s nimi přehánět a už vůbec ne s nimi začínat v době, kdy jste se začali posilování věnovat. Udělejte si pořádek ve stravě, stanovte pořádný trénink a po pár týdnech, měsících začněte suplementovat. Všeho s rozumem.

6) Nedostatek spánku a regenerace

Chvíli trvá, než si začátečník uvědomí, že svaly nerostou v posilovně, ale v době odpočinku a spánku. První týdny a měsíce většinou bývají plné usilovné práce v posilovně, ovšem bez výrazného efektu kvůli nedostatku regenerace a prohýřených nocích bez spánku. Tělo by mělo dostat určitý režim a chodit spát i probouzet se v přibližně stejnou dobu. Jasně, nejsme roboti. Pokud to jednou za 10-14 dní porušíte a půjdete spát v 6 ráno po noci plné nočního života, nic se nestane. Ale pro výsledky je potřeba stanovit řád.

7) Nesystematický trénink

Pokud to s posilováním myslíte vážně, měli byste mít plán. A nemusí to být špičkový program za 5000 Kč od největšího experta v republice. Stačí se klidně inspirovat na internetu, projít si několik webů, diskuzí a udělat si v tom pořádek. Neignorovat důležité partie, cvičit systematicky.

8) Přetrénování

Prvních několik týdnů a měsíců se člověk zkrátka cítí jako král džungle. Fitness život ho naplno pohltil a nechce dělat nic jiného. Z toho důvodu chodí klidně každý den v týdnu a ignoruje regeneraci. A jelikož v rovnici více cvičení -> více svalů neplatí přímá úměra, tak se o svalové přírůstky vlivem nedostatečné regenerace naopak připravuje a je přetrénovaný.

9) Nezahřívání se

Dalším velkým nešvarem je absence zahřátí se a přípravných sérií. Nahecovaní nováčci dokáži přijít k lavici, jako první sáhnout po nejtěžších jednoručkách, které jsou ve spolupráci se sparingem schopni zvednout a bez jakékoliv přípravy se pustí s nezahřátými svaly do práce. Zahřátí a přípravné série přitom hrají důležitou roli pro výkon a prevenci zranění.

10) Ignorování signálů těla

Našim nejlepším rádcem není žádný sebevzdělanější trenér světa, ale především naše tělo. Jakmile nám dává signály, že něco není v pořádku, je potřeba jej poslouchat. Ať už jde o menší chřipku, bolavé rameno, bolavé spodní záda, je třeba tomu věnovat pozornost. Začátečníci často ignorují signály od těla, chodí přes bolest, nebo v horším případě při nemoci a zadělávají si na chronické potíže do budoucnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Posilka.cz je web, který má velkou historii a je tu s námi již přes 10 let. Našim cílem je pomoct všem začínajícím i pokročilým cvičencům, aby zbytečně neztrácely čas i své nervy, při budování své vysněné postavy. Najdete zde velké množství článku na všechny témata ohledně cvičení, stravy a suplementace.
FACEBOOK
27 247 fanoušků
INSTAGRAM
2 286 sledujících
YOUTUBE
11 545 fanoušků
Web design & code WordPressak 
chevron-down